Watch Dogs İnceleme

by admin

Watch Dogs, ertelenmesi ile beklentileri biraz düşürse de Ubisoft bunu diğer oyunların da yaptığı gibi görselite ile fazlasıyla telafi edecektir. Bunu karakterlerin yapımından rahatlıkla görebiliriz. Ubisoft takipçileri Altair, Ezio gibi karakterleri yakından tanıdığı için, bu oyundaki ana karakterin karizmatik olması önem arz ediyordu. Nitekim bu beklentileri boşa çıkarmayan Ubisoft, bir çok oyunda karizmatik karakterleri, oyun severlerin hafızasına kazıdığı gibi, Watch Dogs ile bunu bir kez daha başarmak istiyordu. Bunu tam anlamı ile başardığını söyleyebiliriz. Oyunun ana karakteri Aiden Pearce sergilediği duruşla, giyimi ve sesi ile tam anlamıyla ana karakter unsurlarının hepsini karşılayacak nitelikte.

watch dogs

Oyunun hikayesi, oyunun görselliğinin altında ezilmiş gibi dursa da, bahsedilmeyecek gibi değil, ana karakter Aiden; deneyimli bir hacker olup bu konuda çeşitli suçlara bulaşmış ve 11 ay hapis yatmıştır. Yeğeninin bilinmeyen kişiler tarafından öldürülmesi ve bunun intikamı üzerine odaklanarak yazılmış hikayenin detayları oyunda kendini fazlası ile hissettirse de, beklentileri tam anlamı ile karşıladığı söylenemez. Ancak bunun görsel sunuşu Ubisoft’un farkını bir kez daha ortaya koyuyor diyebiliriz. Klişe bir hikayeyi bile görsel sunuşla nasıl değişikliğe uğratacağını Ubisoft tasarımcıları çok iyi biliyor. Aksiyonun bir an bile düşmediği oyunda ana görevleri yapmak hikayenin devamını görmek istemenize sebebiyet verebilir.

watch dogs oyunu

Oynanabilirlik konusunda Ubisoft takipçilerinin kafasında her ne kadar soru işaretleri bıraksa da oyunun piyasa sürülmesi ile birlikte tüm bu soru işaretlerini kafalardan silip attı. Detaylandırılmış alanlar o kadar çok ki, Watch Dogs bu yönüyle oynayanlara eşsiz bir deneyim sunacağı kesin. Far Cry 3’de olduğu gibi gizlilik ve aksiyon bağıntısı Watch Dogs’da da kendini fazlası ile hissettirdiğini söyleyebiliriz. Oyunda kuracağınız stratejiyi Ubisoft oynayıcının inisiyatifine bırakmış. İsterseniz ortalığı birbirine katıp görevleri yapabileceğiniz gibi, isterseniz müthiş bir gizlilik içerisinde tam anlamı ile “görünmez” olarak da bu görevleri yapabilirsiniz. Ayrıca şehirde ki bir çok elektronik materyali hackleme özelliğine sahip olmanız alacağınız zevki katlayabilir, her ayrıntısı düşünülmüş sahneler çoğu zaman “hadi ya” demenize neden olabilir. Elektrik hatlarından, telsizlere, güvenlik kameralarından, uzaktan kumandalı bombalara, radyolara kadar daha sayamadığımız bir çok elektronik aksamlı eşyayı oyunda hackleme özelliğine sahip olabiliyorsunuz.


watch dogs resim

Oyunun tamamı Chicago’da geçmekte. Bunun nedenini dünyanın en büyük metropollerinden bir tanesi olmasına bağlayabiliriz. Oyunun tam anlamı ile kendini yansıtabilmesi için modellenen binalar ve 10 bine yakın güvenlik kamerasının entegrasyonu Ubisoft tasarımcılarının gözüne gelmemiş gibi duruyor. Açık dünya diye nitelendirdiğimiz şekilde geçen oyunda yapabilecekleriniz sınırı yok. Sizi sınırlayacak olan sadece hayal gücünüz. Unutmadan, Watch Dogs’u tam anlamı ile oynayabilmeniz sistem gereksinimlerini mutlaka kontrol ediniz. Aksi halde oyun zevkiniz işkenceye dönüşebilir.

watch dogs inceleme

 

Related Posts

Leave a Comment