Üç boyutlu yazıcı nedir?

by admin
üç boyutlu yazıcı

üç boyutlu yazıcı

Bugünlerde üç boyutlu yazıcılar ün salmaya başladı. Peki ya bu üç boyutlu yazıcı nedir? Nasıl çalışır? Ne işe yarar?

Üç boyutlu yazıcı, bilgisayar ortamında tasarlanan üç boyutlu cisimlerin belli hammaddeler kullanarak üç boyutlu bir şekilde dış ortamda oluşturan bir makinadır. Tabi ki de bu makinaların fiyatları 2000-3000 dolardan aşağı değildir.

“Teknoloji çok ilerledi” demekte haklısınız. Şimdi de bu makinaların çalışma prensiplerine bakalım. Tabii ki de üç boyutlu yazıcılar hammaddeye gereksinim duyarlar. Normal yazıcıların içerisine nasıl toner benzeri mürekkepler koyuyorsak bu üç boyutlu yazıcıların içerisine de bir çeşit plastik olan PLA veya hammaddesi petrol olan ABS plastiğinden koyulur. Üç boyutlu yazıcılar, içerisine koyduğumuz hammaddeyi eriterek bilgisayar ortamından yazılım ile gelen emirlere göre, yani bilgisayar ortamında yaptığımız üç boyutlu çizimlere göre ortaya bir şekil çıkarır. Bilgisayar ortamında sanal olarak gördüğünüz üç boyutlu cismi elinizde hissedersiniz.

Üç boyutlu yazıcıların kullanım alanları nelerdir peki? Üç boyutlu yazıcılar, silah parçası üretiminden süs eşyası yapımına kadar, yedek parça yapımına kadar kullanılır. Hatta son zamanlarda binalarımızın, evlerimizin üç boyutlu yazıcı ile yapılması bile düşünülmektedir.

Related Posts

Leave a Comment