Teknoloji Bizi Kurtaracak mı?

by admin

Evet cevaplaması zor bir soru olduğu kesin.
Gelecekten bahsedecek olursak bilim-kurgu filmlerinden öteye geçen bir hayalgücüne sahip değiliz.(En azından %90 civarımız diyelim.)

Resimiçerik1

Pesimist(karamsar) düşünelim; doğal kaynakların tükendiği, ağaçların %70’inin tükenip oksijen oluşumunda teknolojininde rol alacağı, üretim yapan teknolojik aletler ve fabrikaların protein bulmakta zorlanacağı ve ne yiyip içtiğimizi bilmeyeceğimiz, tek tip zayıf insan modeli olduğumuz bir geleceği kimse istemez.
Ama öte yandan dünyanın yok olma eşiğinde olmasıyla beraber tüm dünyanın seferber olduğu bir dünyada hayal edebiliriz. Tabi en son bunu hayal ettiğimde okuduğum makale “Bizi kısırlaştırıyorlar!” başlıklı küçük çaplı bir blog sitesinin yayınlamış olduğu ve kaynak belirttiği bir yazıydı.
Para her zaman olacak fakat sürekli artan insan nüfusuyla beraber su & yiyecek savaşları yapacak konuma gelebiliriz. Çünkü evren para kabul etmiyor! Değil mi?! Eğer öyleyse gerçekten vay halimize..
Steril ortamlar düşünün. Bunlar çok büyük alanlar olabilir. Herşey yapay ve teknolojik. Yaşamı sürdürmeye çalışan insan ırkı. Fakat 8 milyar kişiyi kapsayabilecek büyüklükte yapılabilir mi? Tartışılır. Ama yapılabilir. Yapar mıyız? Yapmayız tabi. Kim yapar ki? Hangi devlet hangi ırk kendi menfaatlerinden ödün verir? Tartışılır.

Sonuç olarak teknoloji bizi kurtaracak mı? Hayır, en fazla biraz daha uzun yaşamamıza olanak sağlar. Hem biz kurtulmuşuz ne olmuş, sadece insan ırkı mı var bu dünyada. Hayır. Dünyayı yani mavi gezegenimizi kim kurtaracak? Teknoloji mi? Evet belki. Ama o seviyeye ulaşmadan insanların tutumları bunu imkansız kılmayı başaracağından eminim. O zaman herkes bilinçli olsun kardeş!
Yerlere çöp atmayın.

Related Posts

1 comment

Championur 21/06/2014 - 1:16 pm

Teknoloji bence dünyanın sonunun getiricek.

Reply

Leave a Comment