Mark Zuckerberg’den Bedava İnternet

by admin

Teknoloji haberleri ile karşınızdayız.

Facebook‘un kurucusu ve CEO‘su Mark Zuckerberg, internet.org projesini ilk kez 15 milyon nüfuslu Güney Afrika ülkesi olan Zambiya’da hayata geçirdi. Zambiya’nın yerel GSM operatörü Airtel ile anlaşarak bazı sitelere ücretsiz erişim sunacak.

Mark Zuckerberg, 2014 Şubat ayında Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde ” İnternet ücretsiz olacak ” diye verdiği sözünü tuttu ve bu projeyi internet kullanımının az olduğu Afrika kıtasında hayata geçirdi.

Hedefleri interneti ücretsiz olarak yaymak olan İnternet.org projesi ” Henüz internet bağlantısı olmayan dünyanın üçte ikisine düşük maliyetli internet sunmayı amaçlıyor.” Ancak  projeye dahil olan sitelerin “daraltılmış” sürümleri kullanılacak, Facebook sitesinden video izlenilemiyecek.

İnternet.org projesi %15 internet kullanımına sahip Zambiya’da test aşamasında eğer istenilen verim alınırsa hedeflerinin tüm dünya olacağını belirtti. Şuandan itibaren Zambiya halkı hiç bir ücret ödemeden sağlık, iş ve hava durumu gibi bilgileri cep telefonlarından ücretsiz öğrenebiliyorlar. Ayrıca ücretsiz servislere Facebook, Google ve Wikipedia da dahil.

Dünya nüfusunun yüzde 85’i mobil bağlantıya ulaşabilecek olmasına rağmen sadece yüzde 30’unun internete girebildiğini belirten Mark Zuckerberg bu oranı artırmak istiyor. Özellikle Afrika ile Hindistan civarları nüfusun çok küçük bir kısmı internete ulaşabiliyor.

Related Posts

Leave a Comment