Kişiselleştirilmiş Android Yükselişte

by admin

Yapılan araştırmalarda Android‘in açık kaynak kodları sayesinde özel olarak düzenlenmiş Android yazılım (Custom Rom) kullananların sayısı gün geçtikçe arttığı belirlendi.

Telefon,Tablet,tv gibi bir çok platformlarda Google tarafından geliştirilen Android UNIX yani açık kaynak kodlu olmasından dolayı kullanıcılara Android’i sonsuz kişiselleştirme özgürlüğü sunuyordu. Yazılım bilgisi yüksek kullanıcılar işletim sistemlerini istedikleri gibi değiştirip çeşitli modifikasyonlar yapabiliyordu.

Yapılan değişikler kalıcı uygulamaları sistemden silebiliyor cihazı Overclock ile CPU performansı arttırılabiliyor, çeşitli temalar ve Launcher’lar eklenebiliyordu.

Google‘ın LG, HTC ve Samsung gibi telefon ve tablet üreticilerine sunmuş olduğu yazılımlardan farklı olarak gönüllü yazılımcılara sunmuş olduğu saf Android kullanım oranı geçen yıllarda çok düşüktü. Android kullanıcıların çoğu stabil ve güvenlik açısından firmaların sunmuş olduğu Android yazılımını kullanırken, fantezi arayanlar ve meraklı kullanıcılar bağımsız geliştiricilerin sunduğu yazılımları kullanıyordu.

Yapılan araştırmalarda Android özgürlüklerinin farkına varmış kullanıcı kitlesinin büyüdüğü gözlemlenildi. Açıklanan rakamlara göre modifiyeli yazılım kullananların oranı %20’yi geçmiş durumda. Böyle özgür ve kullanıcı dostu Android yazılımları AOSP projesi kapsamında gelecek yıllarda Android işletim sistemini geliştireceklerdir.

Related Posts

Leave a Comment