En çok Radyasyon Yayan Telefon Modelleri

by admin

Hayatımızda adeta bir maraton koşucusu gibi hızla ilerleyen teknoloji dünyasında, teknoloji devleri her geçen ay yeni bir modelini yada uygulamasını piyasaya sunuyor. Gün olmuyor ki farklı farklı firmalar yeni bir ürün açıklaması yapmaktan geri kalmıyor. Özellikle birçok işlevi bünyesinde barındıran akıllı cep telefonları, günümüz insan hayatının adeta vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Akıllı cep telefonlarının hayatımıza bu denli girmesinin ardından, elektronik ortamda yapmamız gereken neredeyse bütün işlemleri, bu cihazları kullanarak yapabiliyoruz. Konferans iş görüşmelerinden tutunda, haberleşme, haber alma, bilgi alışverişi, oyun video vb eğlence aktiviteleri ve daha ilerisini düşünürsek, kolumuzdaki saat yerine cep telefonundan saate bakmaya kadar neredeyse tüm işlemleri bu cihazlarla yapıyoruz.

Hayatımıza bu denli giren bu akıllı telefonların, radyasyon açısından pekte masum olmadığını birçoğumuz biliyor. Radyasyon yayan bu cep telefonu modellerinden, en çok radyasyon yayanlardan 5 tanesini hangi modellerdir?

(Vücudumuzun 1.6 watts/kg radyasyon emme seviyesi vardır.. Bu oranın üstünde radyasyon yayan telefonların üretilmesi kanunen zaten yasaklanmıştır. Aşağıdaki listede yer alan akıllı cep telefonları, yasal oranın altında kalan ancak en fazla radyasyon yayılmasına sebep olan cep telefonu modelleridir.)

  1. Motorola Droid Max – Cihazın yaydığı radyasyon 1.54 watts/kg’dur. Yasal sınırın biraz altında olup, listemize en fazla radyasyon yayan cep telefonu modeli olarak girmiştir.

  1. Motorola Droid Ultra – Bu akıllı telefonda yine 1. Sıradaki cep telefonu modeli gibi Motorola üretici firmasına ait olup, yine yasal zeminin hemen altında yer almaktadır. Cihazın yaydığı radyasyon miktarı 1.54 watts / kg’dur.

  1. Motorola Moto E – Yine Motorola üretici firmasına ait bir telefon modelidir. Listemize yasal zeminin hemen altında üretimi yapalan 3. Cep telefonu modeli olarak girmiştir. Cep telefonunun yaydığı radyasyon miktarı 1.5 watts /kg’dur.

  1. Alcatel One Touch Evolve – En çok radyasyon yayan cep telefonu modelleri listemize 4. Sıradan giren bu cihaz, 1.49 watts/kg radyasyon yaymaktadır.

  1. Huawei Vitria – Listemize son sıradan giren Huawei Vitria, yasal zeminin hemen altında kalan cep telefonu modellerinden bir tanesidir. Cihazın yaydığı radyasyon miktarı 1.49 watts/kg’dur.

Related Posts

Leave a Comment