Daha hızlı bir internet için ipuçları

by admin
hızlı internet

Bant genişliği için her ay düzenli olarak faturalandırılan ücretlerin karşılığını ne kadar alabiliyorsunuz? Bu yazımızda bant genişliğinden maksimum şekilde nasıl faydalanabiliriz ve internet hızımızı donanıma bağlı olmadan, artırabilmenin bir yolu var mı bu konuları detaylandıracağız.
Öncelikle internet hızına değinelim, internet hızı bir çok faktörden etkilenebilir ve bunun neticesi olarak bant genişliğinizde bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Bu anlamda burada yazılanlardan önce internet hızınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İnternet hızınız ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz, doğru sonuç alabilmek için size en yakın yerel bir sunucu ile irtibat kurmanız gerekmektedir. Mesafe arttıkça alacağınız sonucun doğruluk payı da, uzaklığa bağlı olarak değişecektir. Buraya tıklayarak size en yakın test sunucusuna bağlanabilirsiniz. Settings menüsünü açıp, Preffered Server ayarını tercih ederek sunucuyu buradan belirleyebilirsiniz. Begin tuşuna bastığınızda internet hızının ne olduğunu doğru bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Aldığınız sonuçlar 30-50 değerinin altında ise bu olumsuz bir sonuçtur ki, bu durumda internet servis sağlayıcınız ile irtibata geçmeniz en doğru adım olacaktır.

Businessman pressing virtual media type of buttons

Başta da söylediğimiz gibi internet hızını değiştiren bir çok etken bulunmaktadır ve bu etkenlerin bazıları üzerinde denetim imkanınız bulunmamaktadır. Bunları detaylandıracak olursak:
BANT GENİŞLİĞİ: İnternet servis sağlayıcınız kullanıma bağlı olarak bant genişliğinizi belirli kurallar çerçevesinde kısıtlayabilir. Bu gün ismini vermek istemediğimiz bir takım internet servis sağlayıcılarının uyguladığı bir yöntemdir (şahsen kınıyorum) bu durumun can sıkıcı yanları olduğunu unutmamak gerekir.

SANTRAL MESAFESİ: Telefon santralinden uzak bir konumdaysanız ve ADSL kullanıcısı iseniz, internet hızınız bu durumdan yine olumsuz olarak etkilenecektir.

PAYLAŞIM: Ortak kullanımlarda (apartman veya tek bir hattın birden fazla kişi tarafından kullanılması) bant genişliği haliyle düşecek ve performans alamayacaksınız. Burada sıraladığımız maddeler değiştiremeyeceğiniz (kısmen) özelliklerdir.

hızlı internetYine hızınızı olumsuz etkileyecek bir kaç durum var ki, bunların başında donanım gelir. Modemlerde tıpkı tarayıcılar gibi bir önbelleğe sahiptir ve ön bellek performansınızı olumlu/olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu yüzden ön belleği boşaltmak daima hızınıza olumlu yönde etki edecektir. Bunun için modeminizi fişten çekip 5-10 saniye kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Bu arada şu bilgiyi de ekleyelim kablolu bağlantılar kablosuz bağlantılara nazaran daha hızlıdır. Bunun sebebi, veri akışının kablolar aracılığı ile daha hızlı aktarılabiliyor olması gösterilebilir.

Tüm bunların yanı sıra DNS sunucularınızın seçimi de önem arz etmektedir. Hızlı bir DNS seçimi internet hızınızı artıracağı gibi, yoğun bir DNS bunu olumsuz yönde etkileyecektir. Kablolu internet kullanan arkadaşlarımıza bir tavsiyemizde kablo mesafesinin uzunluğudur. Ne kadar uzun kablo, o kadar çok sorun demektir. Hem görselite olarak, hem de performans açısından bu durum değerlendirilebilir. Koruyucu kablolar ile bağlantınızı gerçekleştirin keza en ufak kırılmalar dahi internet hızınızın yavaşlamasına sebebiyet verebilir. Ayrıca tüm bunların yanında zararlı yazılımlar sizden habersiz veri akışı sağlayacağı için hız kaybına neden olabilir bu yüzden bilgisayarınızı düzenlik aralıklarla virüs taramasından geçirtin.

 

Related Posts

Leave a Comment