Bilim Kurguda Son Nokta: Fringe

by admin

Fringe, dizisiyle tanışmam yaklaşık 2 sene önce oldu. İzlenebilecek bir başyapıt dizi ararken karşıma çıktı. İlk başta tedbirli yaklaşırken izlediğim ilk 2 bölüm itibariyle başından kalkamaz bir hal aldım. Bana göre bilim kurguya getirilen bir yenilik veya sıra dışı bir diziydi.  fringe-why-the-fourth-season-actually-mattered-and-what-exactly-rewriting-time-means-anyway

Dizinin bana göre en komik karakteri, Dr. Walter Bishop’tı. Yaptığı muziplikler, her olaya olan farklı bakış açısı ve o doymak bilmeyen boğazıyla beni her daim güldürebiliyordu. 17 sene akıl hastanesinde kalmış ve geçmişi karanlık bir bilim adamının sizi güldürmesi bence kolay bir durum değil. Hele ki Walter’ın bitmek bilmeyen o sırları beni benden alıyor. Ayrıca normalden farklı çalışan beyni ile de olağanüstü biri demek de bence abartılı olmaz. Peter Bishop’a gelecek olursak. Walter Bishop’un oğludur. Dizinin ana karakterlerinden biri olan Peter, üstün zekasıyla olayları çözmede Olivia’ya yardımcı olması, gerek babasının anlaşılmayan tavırlarını çözmekte olması nedeniyle dizinin kilit isimlerinden birisiydi. O da babasıyla farklı bir alanda da olsa karanlık bir geçmişe sahip biri konumundaydı. Gerek dolandırıcılık gerekse mafya ile olan geçmişi nedeniyle karanlık güçler tarafından aranan biri. Olivia Dunham, ise sağlam karakteri, tatmin olmayan kişiliği ve zorlu geçen çocukluğu ile iyi bir federal ajan olarak karşımıza çıktı. O da 627 sefer sayılı uçağın düşmesiyle ekibe dahil olan bir ajan. Uçağın sırrını çözmek için çalışan Ajan Dunham, bu sırada sevgilisi ve iş ortağı John Scoot’ın bir kimyasal bombanın ortasında kalmasıyla olayı çözebilecek ve John’u iyileştirebilecek kişi olan Walter Bishop’a ulaşıyor. Ve Ajan Farnsworth yada Astrid Farnsworth demek daha doğru olur. O da ekibin üyelerinden. Walter Bishop’a laboratuar da yardımcı olarak ekip adına çalışıyor. Karşımıza çok çalışkan, bilgili ve Walter’ın muzipliklerine karşı koyduğu o nazik tavırlar ile ekibin en önemlilerinden birisi bence.

fringe5

Ve benim vurgu yapmak istediğim diğer konu ise, senarist. Bu kadar geniş bir hayal dünyasına sahip bir insan topluluğu. Topluluk diyorum, çünkü birden fazla senarist çalışıyor. Senaristler, J.J. Abrams , Akiva Goldsman , Roberto Orci , Alex Kurtzman , Jeff Pinkner , J.H. Wyman , Brad Kane , David Herschel Goodman , J.r. Orci , Julia Cho , Zack Whedon , Jason Cahill.

images

Dizinin konusunu özet olarak anlatacak olursak; 627 sefer sayılı uçağın düşmesiyle başlayan olaylar serisinin ardından Ajan Dunham’ın oluşturduğu ekip olayları çözmek için uğraşmaktadır. Düzen adı verilen bu olaylar serisinin giderek karmaşıklaştığını ve altından başka olayların çıktığını görmektedirler. Her bölümde farklı bilimsel ve teknolojik olayları çözmelerine tanık olduğumuz bir diziden bahsediyoruz. Gözcü adı verilen ve gelecekten gelen izleyicilerin de dahil olduğu, ardından paralel bir evrenin varlığını öğrendiğimiz dizide Peter Bishop’un da paralel evrenden Walter Bishop tarafından kaçırıldığını görüyoruz. Olayların bu seri üzerine kurulu olduğu sırada Gözcülerin dünyayı istila etmeleri ve ekibimizin de onları yine onlardan birinin yardımı ile yenmeye çalıştığını görüyoruz.

Related Posts

1 comment

Championur 21/06/2014 - 1:03 pm

Önceki konu dan sonra hemen izledim çok güzel bir dizi

Reply

Leave a Comment