Bilgisayar Bağımlılığı Halüsinasyonlara Sebep Oluyor

by admin

Bilim adamları ve psikologlar tarafından International Journal of Cyber Behaviour, Psychology and Learning dergisinde yayınlanan araştırmada, Online oyun forumları üzerinden 1200’den fazla oyunsevere anket yapıldı. Oyuncuların %12’si, oyun oynamayı bıraktıktan sonra oyuna ait sesler ve görüntüler duymaya devam ettiğini belirtti. halüsinasyon gören katılımcıların “mermi, para sesi, kılıçlar, arabalar, fısıldamalar ve çığlıklar” duyduklarını belirttiler.

Araştırmayı düzenleyen İngiltere’nin Nottingham Trent Üniversitesi‘nden Gortari, halüsinasyonların kaynağını gerçek hayattta rastladığımız ve oyunlarla bağlantısı olan objeler sayesinde ortaya çıktığını belirtti.
Gortari ayrıca ” oyunlardaki nesne ve olayların, gerçek hayatta vücut hareketlerini, duyma ve görme duyularını tetiklediğini belirtti.

Bilim insanları, video oyunları çıktığından beri oluşan bu tip vakaları” Oyun Transfer Fenomeni” olarak tanımlıyor. Nintendo halüsinasyonu olarak adlandırılan bir vakada İnsanlar sadece ses duymakla kalmıyor belli işaretler hatta insanların üzerlerinde can barları gördüklerini iddia ediyorlar.

Livescience’a açıklamada bulunan Mark Griffiths, bu olayların aşırı oyun oynayan kişilerde sık görülebildiğini ve uzun süreler etki edebileceğini belirtti. Bu sorunun çözümü için en sağlıklı çözümün gerçek hayattan kopacak kadar uzun süre oyun oynamamak olduğu belirtildi.

Related Posts

Leave a Comment